Článek pana Josefa Vančury, který se zabývá předolympijským děním v roce 1972.
Zdá se, že XX. Olympijské hry konané v Mnichově nebyly jedinou důležitou událostí v tomto roce. 

18 11 9 vrchol jedne etapy index pngUž dlouho nestála československá cyklistika před tak důležitým a významným rokem, jakým je letošní. Nejenže jeho vyvrcholením budou hry XX. olympiády, na něž se ostatně připravují sportovci celého světa, ale navíc bude naše vlast hostit závodníky a funkcionáře při dalších významných akcích.

Jen jeden jediný měsíc nás dělí od chvíle, kdy na trať v pražských Riegrových sadech vyrazí nejlepší světoví terénáři, aby se utkali o první duhové trikoty roku 1972. Poprvé v historii bylo uspořádání mistrovství světa v cyklokrosu svěřeno do péče socialistického státu. To je nejen velká pocta, ale zároveň ještě větší závazek. Své organizační schopnosti projevili českoslovenští organizátoři vrcholných cyklistických soutěží nejednou. Za všechny podniky jmenujme alespoň světový šampionát v Brně 1969 a ostravské střetnutí sálovců na nejvyšší úrovni. Mistrovství světa v hlavním městě republiky skýtá tedy další šanci. Navíc bude „pod kontrolou" televizních kamer, které rozsvítí obrazovky v mnoha zemích Intervize a Eurovize. Musíme proto k tomuto podniku přistupovat s plnou vážností i jistou dávkou velkorysosti, neboť —jakou Prahu zahraničním účastníkům ukážeme, tak o ní budou mluvit a psát doma!

Neméně důležitou akcí, která z jedné třetiny proběhne po našem území, je jubilejní XXV. ročník Závodu míru. Hlavní štáb i organizační výbory v jednotlivých etapových městech již dávno pracují na plné obrátky. Zasedají v nich lidé fundovaní, někteří dokonce se zkušenostmi oněch předcházejících čtyřiadvaceti ročníků! Nemusíme mít ani obavy o jediného etapového „novice" — Třinec. Tamní pracovníci cyklistiky uspořádali už více akcí k plné spokojenosti všech účastníků. Jistě je v práci podpoří i důvěra, když volba padla právě na jejich sportem žijící město!

Červenec bude u nás ve znamení mládí. Do moravské metropole Brna se sjedou juniorští reprezentanti socialistických zemí na závody „Družba". Rovněž tady už začal svou činnost organizační výbor, v němž jsou zástupci všech složek Národní fronty. Nic neponechali Brněnští náhodě, o všechny starosti se svorně podělili a tak můžeme být jen zvědavi, co ve své vždy dokonalé organizaci ještě vylepší. Během soutěží se také uskuteční porada představitelů cyklistických federací socialistického tábora. I tato schůzka nejvyšších představitelů patří mezi důležité mezníky letošního roku.

A konečně koncem srpna zazní povel ke startu soutěží XX. olympijských her nového věku. Závodů, k nimž směřovalo čtyřleté období příprav sportovců celého světa. Žel, v cyklistice jsme v tomto směru leccos zameškali. Neměli jsme vždy jasno v dlouhodobé koncepci práce s reprezentačními družstvy, mnohé dobré snahy narušovaly někdy —mírně řečeno — žárlivé vztahy mezi lidmi, kteří by měli dát společně své vědomosti ve prospěch celé cyklistiky. Faktem zůstává, že co neuděláme pro nejlepší reprezentaci naší vlasti ještě dnes, na to v létě bude už platit ono známé „pozdě bycha honit". Je nutné si uvědomit, že pro dobré jméno československé cyklistiky není možné hrát si na vlastním písečku a tvrdošíjně setrvávat na myšlení v „okresním formátu"!

Po měsících tápání začala konečně pracovat v novém složení i politickovýchovná komise ČSSC. Prosincové předsednictvo schválilo koncepci a náplň její činnosti (seznámíme vás s ní v příštím čísle), její členové mají nejlepší vůli do důsledku plnit nemalé úkoly, před nimiž stojí. Ovšem ani maximální snaha komise vrcholného orgánu nemůže být všelékem na neduhy v inkubačním stadiu, nebudeme-li s výchovnou prací začínat od každého jednotlivce i v tom nejmenším oddíle!

Nové předsednictvo ČSSC, které se před necelým rokem s obrovskou energií vložilo do práce, projednává do důsledků všechny plánované akce. Ale zároveň si uvědomuje, že pouhé sportovní výsledky nejsou jediným faktorem, který rozhoduje o dalším rozvoji naší cyklistiky.

Všichni musíme mít na zřeteli, že důstojnou reprezentací na všech letošních podnicích práce nekončí. Olympijské hry jsou jen vrcholem jedné čtyřleté etapy. I tento exkluzívní festival sportu rychle uběhne, nastanou obyčejné všední dny. Přijdou týdny a měsíce, kdy se bude rodit budoucnost. A v nich by se měla pomalu prosazovat ta koncepce, která není přesně ohraničena žádným datem, stopkami nebo metrem. Koncepce, v níž nejvyšší sportovní mety jsou výsledkem úsilí o harmonicky rozvinutého člověka naší společnosti!

JOSEF VANČURA