Článek věnovaný cyklistickému dění v tehdejším Československu. Mezi velkým množstvím výsledků můžete najít zmínku o Zdeňkovi Bartoníčkovi, mladším bratrovi Antonína Bartoníčka, Svatoplukovi Henkemu, tehdy ještě juniorském reprezentantovi a také o Trofeji Favorit tradičně pořádané v Rokycanech. Užijte si ho! :-)

Slavnostní rámec měl 33. ročník Velké ceny Framaru ve sprintu, který se jel na pražské dráze 29. 8. Zakladatel závodu, František Martínek, přišel pozdravit všechny účastníky a poblahopřát vítězům. Na startu se sešla slušná domácí konkurence, chyběli jen olympionici. Mezi poslední čtyři se sítí rozjížděk probojovali jezdci z mistrovského tandemu Schwarz a Vymazal, spolu s nimi lounský Svoboda a dorostenec Valenta. Finálové jízdy určily pořadí: 1. Vymazal (Dukla Pardubice), 2. Schwarz (Favorit Brno), 3. Valenta (Favorit Brno), 4. Svoboda (Stadión Louny).

Rámcové omnium mužů: 1. Mikulica (Favorit Brno), 2. Bříza (KOVO), 3. Pulman (Sparta), 4. Vršecký (KOVO). Prvenství na 15 kol, dorost: 1. Randák (Sokol Malá Strana).

Ve stejném dnu, jako se jela VC Framaru, hostili pražští cyklisté závodníky z Polska. Dorostenecké utkání v dráhových disciplínách KOVO Praha - MOZK Varšava skončilo přesvědčivým vítězstvím domácích 7,5:4,5 bodu, když zvítězili ve všech disciplínách střetnutí. Kavan vyhrál 500 m za 37,2, Janura sprint a stíhací závod na 2 km za 2:41,0. Stíhací závod družstev na 3 km vyhrálo "KOVO (Janura, Vokolek, Černý, Kohoutek) v čase 3:49,7.

Mistrovství Čech dvojic se jelo v Praze 5. 9. Na závodní pole nebyl příliš radostný pohled. V dorostu soutěžilo pouhých šest dvojic, z nich polovina jen do počtu. O mnoho lepší to nebylo ani v kategorii mužů. Devět startujících dvojic, dvě dvojice záhy slezly z kol a odebraly se do hlediště. Ve skupině zbyli závodníci s „papírově" velmi rozdílnou výkonností, od reprezentantů až po závodníky třetí výkonnostní třídy. Na průběhu závodu se to, bohužel, příliš neprojevilo. Nejen že žádná z dvojic během 150 kol nezískala okruh náskoku, ale dokonce naprostí outsidři, pražská dvojice Pulman-Weigert, zvítězila v posledním, dvojnásobně bodovaném spurtu.

Výsledky: muži, 150 kol: 1. Enenkl-J. Vačkář (Du Pardubice) 44 b. a čas 1: 10 : 31,0, 2. Trnka -Brandtner (D. Plzeň) 34, 3. Pavlíček-Bříza (KOVO) 29, 4. Vršecký-Ródr (KOVO) 21, 5. Vítámvás-Vymazal (Du Pardubice) 21. - Dorostenci, 80 kol: 1. Hebeda--Procházka (D. Plzeň) 37:42,0 a 33 b., 2. Janura-Randák (KOVO -S. M. Strana) 29, 3. Nacházel-Svatoš (Sparta-S. M. Strana) 28.

Pod záštitou n. p. Laktos se jelo v Praze 20. -21. srpna první kolo II. ročníku Celostátní dorostenecké ligy družstev. K rozčarování pořadatelů se na startu neobjevili dorostenci z Plzně, kteří nepochybně patřili k favoritům. V účasti jim zabránila zranění, školní brigády a disciplinární opatření. Lounští závodníci odjeli domů po prvém dnu soutěže a tak se celá akce stala pouze záležitostí Brna, Prahy, Prostějova a Bratislavy. ¨

Výsledky: 500 m p. s. 1. Valenta (Fav. Brno) 37,3, 2. Janura (Praha I) 38,5, 3. Nevrlík: (OP Prostějov) 38,6, 4. Kašpar (Praha I) 38,7. Sprint : 1. Valenta, 2. Kratochvíl (OP Prostějov), 3. Chutný, 4. Burda (oba Brno I). Stíhačka jednotlivců, 2 km: 1. Randák (Praha I) 2 :7284 Adámek (Fav. Brno) 2:41,0, 3. Škoda (Brno I) 2:42,6, 4. Ejem (OP Prostějov) 2:43,3. Stíhačka družstev 3 km: 1. Favorit Brno 3:43,7, 2. OP Prostě-jov 3:44,5, 3. Praha I 3:46,2, 4. Brno I 3:50,3. Italský kilometr družstev: 1. Favorit Brno 1:06,4, 2. OP Prostě-jov 1:09,0, 3. Praha I 1:09,5, 4. Brno I 1:11,1. Bodovací závod dvojic: 1. Valenta-Adámek, 2. Janura-Randák, 3. Ejem-Vašíček, 4. Svatoš -Nacházel (Praha I). Pořadí družstev: 1. Favorit Brno 78 b., 2. Praha I 69,5, 3. OP Prostě-jov 58, 4. Brno I 54, 5. Celkem startovalo osm družstev.

Hodinovku Spojů vyhrál na pražském velodromu překvapivě Petr Pavlíček z Kovo. K hlavnímu závodu nastoupilo 22 závodníků v čele s mistrem republiky Kolářem. Soutěž měla velmi dramatický průběh, na trati se opravdu bojovalo. Dominantní postavou byl vítěz.

Výsledky mužů : 1. Pavlíček (KOVO) 10 b. (43,3 km), 2. Bláha (Fav. Brno) 27 (-1 kolo), 3. Vačkář (Pardubice) 22 (--1), 4. Kolář (Fav. Brno) 8 (--2 kola). St. dorost (bod. závod na 20 kol) : 1. Randák (Sokol M. Strana) 17, 2. Lachman (Spoje) 16, 3. Nacházel (Sparta) 12. Ml. dorost (prvenství 9 kol): 1. Vokolek 14, 1 Pavlíček (oba KOVO) 5, 3. Opatrný (Spoje) 4.

V rámci výstavy Intercamping 72 uspořádal MV ČTO Praha kritérium v PKJF. Závodilo se v kategorii doros-tu a mužů,. ceny pro vítěze věnovalo ředitelství výstavy. Hlavní závod mezi 60 startujícími vyhrál suverénně reprezentant Smetana, který bodoval v sedmi z devíti spurtů, jedinou větší akcí bylo sólo Doláka se ziskem 10 bodů.

Výsledky mužů (40,5 km): 1. Smetaná (Du Bratislava) 32 b., 2. Szekuj (Praga) 17, 3. Koukal (Du Pardubice), 4. Lhoták, 5. Dolák (oba Kovo) -všichni po 10 b. St. dorost (13,5 km): Titěra (Lovosice), ml. dorost: Opočenský (Lovosice).

index1Velkou cenu chmele v Lounech, mezinárodní silniční závod na 123 km, vyhrál ze 120 startujících B. Smetana, který přivedl do cíle devítičlennou skupinu.

Pořadí: 1. Smetana (Du Bratislava) 2 : 43,11, 2. Martinec (Trutnov), 3. Zelenka (Praga), 4. Kolář (Č. Třebová), 5. Henke (Terezín), 6. Karas (Kovo). V kategorii mužů III. VT zvítězil Pacholík (Jablonec), soutěž st. dorostenců vyhrál Maťátko (Louny), prvenství mezi ml. dorostenci získal Chalupa z Děčína.

Závod do vrchu Krupka - Komáří Vížka se jel letos již podeváté. Kategorii žáků vyhrál letošní přeborník ČSSR Walter z Litvínova, ml. dorost Opočenský (Lovosice), st. dorost Opolecký (Teplice).

V hlavním závodě mužů bylo pořadí : 1. Kindl (Lovosice), 2. Žaloudek (Krum-lov), 3. Myšík (Teplice),

Účastí na Memoriálu Jenče a Krause vzpomněli cyklisté památku tragicky zahynulých teplických závodníků. Třetí ročník tohoto závodu se jel na známém okruhu v Řetenicích.

Vítězové jednotlivých kategorií - žáci: Walter (Litvínov), ml. dorost : Kopecký (Ústí), st. dorost : Titěra (Lovosice), muži: III. VT - Juráň (Teplice), I. a II. VT - Brzák (Kolín).

Fotografie:
Mistři Čech v závodě dvojic J. Vačkář a Enenkl.

Jiří Kindl po vítězství na Komáří Vížce.

index2

ZDENĚK BARTONIČEK, devatenáctiletý člen Slavie K. Vary a mladší bratr našeho úspěšného reprezentanta ze Závodu míru, vyhrál při svém prvním startu tradiční závod Praha -K. Vary-Praha. Získal prvenství mezi 74 jezdci ,(22 L VT, 52 IL VT) a jeho překvapivé vítězství patří zatím mezi jeho největší úspěchy. Pořadí letošního 43. ročníku (262 km): 1. Bartoníček Z. 7 : 02: 35 hod., 2. Kubíček (Fav. Brno), 3. Zelenka (Praga), 4. Hájek J. (RH Plzeň), 5. Skořepa (KOVO), 6. Martinec O. ( Inter Bratislava ), všichni stejný čas.

SVATOPLUK HENKE, juniorský reprezentant ČSSR ze Slavoje Terezín, měl v letošní sezóně velmi dobrou formu. Přes své mládí se dokázal uplatňovat mezi silničními rutinéry. Posledním důkazem jeho výkonnosti byl dvouetapový Kramolišův memoriál, který se jel jako sedmý závod extraligy na silnici. Terezínský junior získal prvenství před Mainušem a Poslušným (oba z ZD Bohumín). FOTO: P. PRAŽÁK

TROFEJ FAVORITU, mezinárodní etapový závod dorostenců 18.-20. srpna v Rokycanech, se stal letos kořistí výborného třebíčského silničáře Miroslava Sýkory (na snímku). Na dalších místech 9. ročníku skončili: 2. Pacholík (Jablonec), 3. Dohnal ( Suchdol), 4. Svoboda (Třebíč), 5. .Neudek ( Třebenice ). Nejlepším zahraničním cyklistou 'se stal Kilian (NDR), který byl v celkové klasifikaci na desátém místě. FOTO: B. HORAČEK

Zdroj: časopis Cyklistika, r. 1971